Życie seksualne partnerów wcale nie kończy się wraz z okresem ich przekwitania. Mówi się, że wręcz przeciwnie seks z wiekiem staje się coraz lepszy. Wynikać to może z tego, że obaj partnerzy są już doświadczeni, a także zanika ryzyko nieplanowanej ciąży. Partnerzy nawet po 50 dalej mają chęć odczuwać bliskość i pożądanie, a także mają popęd seksualny, który jest nieco mniejszy, niż było to paręnaście lat temu. Nie mniej jednak, seniorzy mogą napotkać szereg przeszkód, w postaci nawet zaleceń lekarskich, odnośnie współżycia seksualnego. Nie oznacza to jednak, że muszą oni z tej przyjemności zrezygnować. Sprawdźmy więc, jakie pozycje seksualne będą najodpowiedniejsze dla seniorów.

Pozycje seksualne po 50 a nawet 60 roku życia

Seks nie musi być nudny, a pozycje seksualne służą właśnie jego urozmaiceniu. Nie jest tajemnicą, że orgazm wymaga sporo “pracy”, a często także eksperymentów łóżkowych. Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby, zwłaszcza te seksualne. Seniorzy, powinni więc znaleźć takie pozycje seksualne, które pomogą im nie tylko osiągnąć orgazm, ale przede wszystkim dostarczą im maksimum satysfakcji i sprawią, że oczekiwanie na kolejne zbliżenie będzie pełne ekscytacji. Często jednak zdarza się, że seks seniorów traktowany jest jako temat tabu. Istnieje przekonanie, że w pewnym wieku, nie powinno się poruszać pewnych kwestii, gdyż jest to krępujące. Potrzeby seksualne istnieją jednak nie zależnie od wieku, a seks seniorów, może być dla nich nieopisanym przeżyciem, który dodatkowo zawiąże ich poczucie bliskości. Jak jednak mogą oni dobrać odpowiednie pozycje? Oto krótki przewodnik:

 • pozycje seksualne seniorów, powinny być adekwatne do ich możliwości fizycznych
 • pozycje seksualne powinny być dobierane adekwatnie do stanu zdrowia obojga partnerów
 • partnerzy powinni być maksymalnie świadomi swoich preferencji
 • partnerzy powinni dobrać pozycje seksualne adekwatnie do swojej wagi, by móc w pełni cieszyć się zbliżeniem
 • partnerzy powinni zwrócić uwagę na to, by zaakceptować swoją fizyczność i zmieniające się ciało, a także odrzucić wszelki wstyd i krępację
 • pozycje seksualne powinny dostarczyć seniorom nowych bodźców
 • partnerzy powinni szczerze porozmawiać o swoich potrzebach i fantazjach

Dodatkowo, muszą oni wiele rozmawiać o własnym pożyciu i sprawdzić, które pozycje seksualne sprawdzą się najlepiej, a także które będą im obojgu najlepiej odpowiadać. Można w tym celu udać się do seksuologa, który pomoże parze dobrać takie pozycję, które ich nie zmęczą, a jednocześnie zapewnią maksimum doznań.

Jakie pozycje sprawdzą się dla seniorów?

Oto kilka pozycji, które świetnie sprawdzą się w przypadku seniorów:

 • pozycja “na jeźdźca”- partnerka siada w niej okrakiem na mężczyźnie i kontroluje wykonywane przez siebie ruchy frykcyjne. Jeśli to właśnie kobieta, ma lepszą kondycję od partnera, pozycja ta sprawdzi się idealnie. Mężczyzna bowiem nie musi wkładać w tą pozycję wiele wysiłku, a dodatkowo będzie mieć widok na ciało partnerki.
 • pozycja “na pieska”- jest to dość znana pozycja, w której to mężczyzna przejmuje kontrolę i penetruje swoją partnerkę od tyłu. Pozycja ta zapewnia kobiecie stabilność, gdyż opiera się ona na dłoniach lub przedramionach, a mężczyzna kontroluje intensywność penetracji. Pozycja ta nie męczy, a pozwoli osiągnąć obojgu seniorom satysfakcję.
 • pozycja “na łyżeczkę”- to niezwykle stabilna pozycja nie wymagająca wysiłku. Kobieta leży na boku, mężczyzna natomiast kładzie się za nią i rozpoczyna penetrację. Jest to sposób na leniwy, pełen doznań seks
 • pozycja “na napastnika”- to również dość wygodna pozycja, w której to partnerka powinna wykazać się lepszą kondycją. Mężczyzna kładzie się na plecach i zgina nogi, a partnerka siada na nim okrakiem, odwrócona tyłem. Pozycja zapewnia stabilność i wygodę.